HRT: 2011
Toro Rosso: 2012-13
Red Bull: 2014-
Statistiky kariéry

Daniel Ricciardo se do Formule 1 dostal díky programu mladých jezdců Red Bullu. Do jejich týmu F1 postoupil v roce 2014 a hned ve svém prvním roce ve špičkovém týmu získal tři vítězství.

Ricciardův otec se narodil na Sicílii, ale v osmi letech emigroval do Austrálie. „Myslím, že Evropa byla v té době trochu obtížná a trochu temná,“ vysvětlil Ricciardo v roce 2017. „Bylo těžké se prosadit a myslím, že si prostě mysleli, že Austrálie je místem příležitostí.“

Ricciardo se však vrátil do Evropy, aby se prosadil v motoristickém žebříčku. V roce 2009 vyhrál britský šampionát F3 a v následujícím roce postoupil do Formule Renault 3.5. V roce 2009 se mu podařilo získat titul mistra světa. Po neúspěchu na konci sezóny, kdy se jeho vůz převrátil na okruhu Silverstone, skončil dva body za šampionem Michailem Alešinem.

Ricciardo jel v tom roce za Red Bull v rámci posezónního testu nováčků a znovu v roce 2010. V roce 2011 zůstal ve Formuli Renault 3.5, ale skloubil ji s rostoucími závazky v F1. To zahrnovalo účast v pátečních prvních trénincích sesterského týmu Red Bull Toro Rosso.

HRT

2011

Ricciardo dostal šanci debutovat v F1 při Velké ceně Velké Británie s týmem HRT, který se potýká s problémy v pozadí. V jejich závodní sestavě nahradil Naraina Karthikeyana.

Ricciardo zůstal v týmu po zbytek sezony, postupně vykazoval známky pokroku a dařilo se mu i v konkurenci zkušenějších týmových kolegů. To mu vyneslo povýšení do závodního týmu Toro Rosso pro rok 2012.

Toro Rosso

2012

Ricciardo rychle využil bodový potenciál STR7 a v domácím závodě v Melbourne dojel na devátém místě. Uplynulo však 11 závodů, než se vrátil na bodované pozice, protože Toro Rosso se ocitlo na chvostu přehuštěného středního pole.

Potěšen příchodem Jamese Keye, který nahradil technického ředitele Giorgia Ascanelliho, se Ricciardo ve druhé polovině sezony stal pravidelným uchazečem o body. V Koreji kvůli problémům s převodovkou skončil na 21. místě na startovním roštu, ale dojel devátý a mohl být ještě výš, kdyby ho technická závada nepustila za týmového kolegu Jeana-Erica Vergneho.

2013

Ricciardo byl v jejich druhé společné sezóně obecně před Vergnem, zejména v kvalifikaci, kde si udržel značný náskok. Vůz však byl jen o málo konkurenceschopnější než jeho předchůdce a dvojice se jen zřídkakdy vyšvihla nad spodní příčky bodování.

Přesto když Mark Webber oznámil svůj odchod z Formule 1, Red Bull vybral Ricciarda, aby ho v roce 2014 nahradil.

Red Bull

2014

Daniel Ricciardo, Red Bull, okruh Gilles Villeneuve, 2014

Ricciardo se připojil k úřadujícím šampionům právě ve chvíli, kdy jim unikal titul: vedle dominantního W05 Mercedesu byl RB10 jasně druhý nejlepší.

Byl však schopen vyhrávat závody – alespoň v Ricciardových rukou. K překvapení mnohých to nebyl úřadující čtyřnásobný šampion Sebastian Vettel, kdo ten rok získal tři vítězství Red Bullu, ale nová posila týmu.

Sezóna začala poněkud kysele, protože Ricciardova jízda za druhým místem na domácí půdě v Austrálii byla odměněna pouze diskvalifikací za technický přestupek. V Kanadě se však oba Mercedesy dostaly do potíží a Ricciardo toho využil, skvěle předjel Force India Sergia Pereze po vnější straně a dojel si pro své první vítězství.

Druhé, v Maďarsku, bylo šťastnější, částečně díky vhodně načasovanému Safety Caru. V Belgii byl opět nejlépe umístěným jezdcem, který využil potíží Mercedesu – tentokrát poté, co se do sebe zamotali Lewis Hamilton a Nico Rosberg.

Ricciardo tyto nápadné úspěchy podpořil sérií dobrých bodových umístění, díky nimž zakončil rok na třetím místě. A protože Vettel přešel do Ferrari, stal se faktickým lídrem týmu Red Bull.

2015

Brzy v Ricciardově druhé sezóně v Red Bullu bylo jasné, že se triumfy z roku 2014 opakovat nebudou. Navzdory tvrdé práci na odstranění problémů s motorem mimo sezónu přijel Renault k prvnímu závodu sezóny s přetrvávajícími problémy s „jízdními vlastnostmi“ a také s nízkou spolehlivostí. Ricciardo v úvodním závodě sezony v Melbourne dobře vyjel z trati, ale byl bezmocný, aby zabránil řadě soupeřů, kteří ho předjeli.

Ricciardo nesl hlavní tíhu neúspěchu týmu v průběhu sezony a to, že jako jediný jezdec provozoval jejich modernizovaný motor na konci sezony, nebylo žádnou výhodou: vyneslo mu to další trest na startovním roštu, výměnou za který dostal motor, který nabízel jen malý nárůst výkonu.

Potěšil se alespoň tím, že jako jeden z mála jezdců dokázal během roku předjet na trati Mercedes, když využil vlhké trati na okruhu Circuit of the Americas k překvapivému útoku na Hamiltona. Se stříbrnými vozy se přetahoval také na Hungaroringu, ale po kontaktu s oběma dopadl nejhůře a u vlajky se propadl na třetí místo.

To byla jedna z jeho pouhých dvou cest na stupně vítězů. Ten druhý se odehrál v Singapuru, kde Ricciardo věřil, že jeho vůz má na to, aby se postavil Vettelovu vítěznému Ferrari, nebýt dvou předčasných zastávek Safety Caru. Skončil druhý.

2016

V roce 2016, kdy byl Red Bull opět v závodní formě, bylo promarněných příležitostí více. Jedna z nich přišla ve Španělsku, kde poté, co vedl na začátku závodu, Ricciardo pochybným rozhodnutím o strategii vypadl ze stupňů vítězů.

O to hůře se tato ztráta nesla, že vítězství získal jeho nový týmový kolega Max Verstappen. Ještě horší situace přišla v Monaku, kde inspirovaný Ricciardo vyletěl na pole position a měl nakročeno k vítězství, dokud ho pomalá zastávka v boxech nepustila za Lewise Hamiltona.

Vítězství nakonec přišlo v Sepangu, paradoxně na Hamiltonův úkor, když jezdce Mercedesu postihla porucha motoru. Silná druhá polovina sezony mu přinesla třetí místo v šampionátu za jezdci Mercedesu, ale Verstappen nastupoval s velkou silou.

2017

Ferrari v roce 2017 zvýšilo svůj výkon a odsunulo Red Bull opět na třetí místo, takže Ricciardovo páté místo v bodování bylo reálně nejlepším možným výsledkem. Čtyři závody před koncem byl skutečně na silném čtvrtém místě v bodování, ale tři technické závady v závěrečných čtvrtých kolech umožnily Raikkonenovi, aby ho na čtvrté místo vypíchl.

Ačkoli Verstappen zakončil rok silně a vyhrál dvě z posledních šesti kol, Ricciardo byl všudypřítomným uchazečem o umístění na stupních vítězů. V dramatickém závodě v ulicích Baku zvítězil, přestože se v jednu chvíli závodu propadl až na 17. místo.

2018

Zatímco Verstappen měl poněkud nejistý start do svého druhého celého roku v Red Bullu, Ricciardo byl ve vynikající formě. Vyhrál dva z úvodních šesti závodů, čímž pomstil své ztracené vítězství v Monaku před dvěma lety, a vypadal jako potenciální uchazeč o titul.

To však nevydrželo a jeho důvěru v tým podkopala kolize s Verstappenem v Ázerbájdžánu, které podle něj tým pomohl zabránit příliš málo. Verstappen již prodloužil smlouvu, aby mohl v týmu zůstat, zatímco Ricciardova budoucnost zůstávala nejistá.

3. srpna RaceFans odhalil, že Ricciardo se dohodl na podmínkách odchodu z Red Bullu do Renaultu pro rok 2019.

2019

Ricciardův přestup do Red Bullu se nevyplatil. Tým, který v kampani 2018 skončil čtvrtý, se propadl na páté místo za zákazníky s motory McLaren. Mezitím Red Bull po přechodu na pohon Honda opět odešel ze sezony se třemi vítězstvími.

Nejlepší z hubených výsledků Ricciarda přišel v Monze, kde dovedl týmového kolegu Hulkenberga domů v nejsilnějším výsledku týmu v sezoně, čtvrtém a pátém. Jinde však přišlo zklamání:

2020

Pandemie Covid-19 zpozdila začátek sezony a znamenala, že Ricciardo musel počkat, až zjistí, zda nejnovější vůz Renault bude lepší. S rozhodnutím o své budoucnosti však čekat nemohl. Když byl oznámen Vettelův odchod z Ferrari, Ricciardo jednal rychle, a přestože pro něj cesta do Scuderie neexistovala, využil možnosti převzít v roce 2021 místo Vettelova nástupce Carlose Sainze mladšího v McLarenu.

Ještě před odchodem do Ferrari se Ricciardo rozhodl, že v roce 2021 nastoupí do McLarenu.