South Dakota Gold

, Author

Před sezónou 2000/01 IBA se Black Hills Gold, franšíza se sídlem v Rapid City v Jižní Dakotě, přestěhovala do Mitchellu a změnila název na South Dakota Gold. Majitelem franšízy byl Keary Ecklund, generálním manažerem týmu byl Rick Lindner. Dne 1. října 2000 tým Gold oznámil, že novým hlavním trenérem se stal Reggie Williams. Tým zahájil sezónu 24. listopadu 2000 proti týmu Salina Rattlers a vyhrál zápas 90:71. Dne 3. prosince 2000 zaznamenal centr LeRon Williams 34 bodů při domácím vítězství 88-87 nad týmem Salina Rattlers. O dva dny později tým zaznamenal první prohru, 86-88 v prodloužení proti Rattlers. Dne 11. prosince 2000 odstoupil trenér Reggie Williams a o dva dny později ho nahradil Marcus Liberty, který v týmu působil jako hráč i trenér. Nově jmenovaný trenér debutoval prohrou 81:96 s týmem Des Moines Dragons. Dne 31. prosince 2000 zaznamenal guard Jermaine Slider v utkání proti Winnipeg Cyclone 12 asistencí, zatímco 4. ledna 2001 LeRon Williams zaznamenal v utkání proti Billings RimRockers 13 doskoků a 21 bodů.

Jižní Dakota Gold pravidelně přiváděla na každý zápas do Corn Palace až 1000 fanoušků. Nejlepší návštěva na domácím utkání v základní části sezony byla zaznamenána 1. prosince 2000, kdy na úvodní zápas sezony proti týmu Fargo-Moorhead Beez přišlo 1238 diváků. Tento zápas skončil zlatým vítězstvím 91:76. Průměrná návštěvnost domácích zápasů v základní části byla 930 diváků.

Tým zakončil základní část sezóny s bilancí 21-19, což ho vyneslo na druhé místo ve Východní divizi za tým Des Moines Dragons. Zlatí postoupili do divizního semifinále, v němž prohráli sérii se Siouxland Bombers 2:1 na zápasy, přičemž poslední zápas dospěl do prodloužení a skončil prohrou zlatých 90:98. Ve finále se utkali se Siouxland Bombers. Guard Rasheed Brokenborough byl vyhlášen šestým mužem roku IBA, zatímco centr LeRon Williams byl nejlepším střelcem (19 bodů na zápas) a nejlepším doskakovačem (7,9) týmu.