Az NCAA és az NHL szabályainak legfontosabb különbségei

, Author

A NCAA hoki egy olyan szabálykönyvet követ, amely nagyon hasonlít az NHL-re, de számos kulcsfontosságú különbséggel. Az alábbiakban a legjelentősebb különbségeket vázoljuk fel.

NCAA szabálykönyv (.pdf)

Hosszabbítás és döntetlen mérkőzések. A rendes játékidős hosszabbítások öt percesek, hirtelen halál, 3 a 3 ellen játszanak (kivéve, ha a büntetések a rendes játékidőből áthúzódnak, vagy a hosszabbítás során ítélik meg őket). A hosszabbításban a csapatok véget cserélnek (ugyanazt a hálót védik, mint a második harmadban).

A NCAA mérkőzések döntetlennel is végződhetnek, bár a konferenciák dönthetnek úgy is, hogy a kezdeti ötperces hosszabbítás után háromfős szétlövést alkalmaznak a bajnoki tabellán a pontok kiosztására. A konferencián kívüli mérkőzések a kezdeti ötperces OT után döntetlennel végződnek.

A szabályos szezonban rendezett versenyeken a kezdeti ötperces OT után a döntetlenek eldöntésére szétlövést lehet alkalmazni.

Minden csapat kap egy további időkérést a hosszabbításban, ha a rendes játékidőben már felhasználta az időkérését.

A késleltetett büntetés alatt szerzett gól. Ha egy csapat gólt szerez egy késleltetett büntetés lefújása alatt, akkor azt a büntetést továbbra is végrehajtják, és a büntetést letöltik. Az ezt követő szabadrúgás a jég közepén zajlik.

Elütés a fejre. Bármikor, amikor egy játékos közvetlenül az ellenfél fejével vagy nyakával érintkezik, az súlyos büntetés és legalább játékmegvonás. Az ütést végző játékos felelőssége, hogy elkerülje az ellenfél játékos fejének és nyakának területével való érintkezést. Az a játékos, aki egy gyanútlan és kiszolgáltatott játékost csekkol, ezzel a szabály szerinti büntetés veszélyének teszi ki magát.

Ha az érintés kezdeti ereje az ellenfél testét érő váll, majd felcsúszik a fej vagy a nyak területére, az nem minősül a fejet érő érintésnek. Ez a fajta akció továbbra is büntethető, a játékvezető belátása szerint, más büntetésként (pl. támadás, durva ütés, könyöklés stb.).

Nincs trapéz. Nincs korlátozás arra vonatkozóan, hogy a kapus hol kezelheti a korongot a gólvonala mögött.

Pályaméret és kispadok. Az NCAA szabálykönyve 200′ x 85′ méretű pálya méretét írja elő, “amennyire csak lehetséges”, de sok NCAA pálya ettől eltér. Az NCAA-arénákban a csapatok kispadjai a jég ellentétes oldalán is lehetnek.

A védekező zónában közvetlenül a játékból kilőtt korong. Nincs automatikus büntetés a korongnak a védekező zónában az üveg fölött történő tisztázása esetén, bár a játékvezetők belátása szerint játékkésleltetési büntetést lehet kiszabni, ha az akciót szándékosnak ítélték.

Kézpasszok a védekező zónában. Az NCAA játékban a védekező zónában nem engedélyezettek a kézpasszok, ezeket a helyzeteket ugyanúgy kell lesípolni, mint a jégen máshol. Ha a szabálytalanságra a védekező zónában kerül sor, a vétkes csapat nem cserélhet játékost az ezt követő kezdőrúgás előtt.

Támadás. A verekedést ötperces nagybüntetéssel és játéktól való eltiltással büntetik, ami azt jelenti, hogy a vétkes játékos az adott és a következő mérkőzésről is kiesik.

Az arcvédő. Minden játékos köteles jóváhagyott arcvédő vagy pajzs viselésére.

Botok. Az NCAA szabályai szerint minden játékos legfeljebb 65 hüvelyk hosszúságú botokat használhat (az NHL szabályai szerint a 63 és 65 hüvelyk közötti botok használatához a játékosoknak felmentést kell kérniük). A kapus ütője legfeljebb 28 hüvelyk hosszú lehet.

Kapus felszerelés. Az NCAA szabálybizottsága a lehető leggyorsabban követni kívánja az NHL összes kapusfelszerelési előírását.

Büntetőlövések. Ha a szabályok bármelyikének megsértése esetén büntetődobásra van szükség, amely nem jár nagybüntetéssel, kizárással vagy szabálytalansági büntetéssel, a nem vétkes csapatnak meg kell adni a lehetőséget, hogy elfogadja a büntetődobást, vagy a vétkes játékosra kisebb büntetést szabnak ki.

Faceoffok. A támadó zónában történő indításoknál a védekező csapat teszi le először az ütőjét az indításhoz. Minden semleges zónában végrehajtott leindításnál a vendégcsapat teszi le először az ütőjét. Egy vonalbírónak kell levezetnie minden faceoffot.

A kezdeti faceoff szabálytalanságnál a centert nem szabad eltávolítani. A vonalbíró figyelmeztetést ad a szabálysértő csapatnak, és minden további szabálysértés ugyanazon csapat részéről ugyanannál a kezdésnél a kispadra kerül.

Video-visszajátszás. A szezon során a konferencia belátása szerint a video-visszajátszást a pályán lévő játékvezetők használhatják a pontozóasztalnál lévő monitor segítségével. Minden gólt először egy visszajátszó bíró vizsgál meg. Ha olyan helyzet adódik, amely a visszajátszásért felelős tisztviselő szerint felülvizsgálatot igényel (vagy ha a játékvezető úgy dönt, hogy felülvizsgál egy játékot), a visszajátszásért felelős tisztviselő tájékoztatást nyújt és segít a felülvizsgálatban. A pályán lévő játékvezetők a gólszerző kispadjánál vizsgálják felül a játékot, és hozzák meg a döntést.

A video-visszajátszás felhasználható, ha rendelkezésre áll, annak megállapítására, hogy a gólhoz vezető játék szabálytalan volt-e, vagy hogy a támadó csapat túl sok emberrel volt-e a jégen. Az alapszakaszban a rendes játékidő és a hosszabbítás utolsó 10 perce előtt ezek a felülvizsgálatok edzői kihívást igényelnek. Az olyan góloknál, ahol a védőhálót eltaláló magas ütő vagy korong kérdéses, edzői kihívás szükséges a felülvizsgálathoz.

A felülvizsgálat megkezdése után a játék minden felülvizsgálható szempontját figyelembe lehet venni, nem csak azt, amit az edző kifogásolt.

Az NCAA-tornán és a megfelelő létesítményekkel rendelkező konferenciabajnokságokon vagy az alapszakasz mérkőzéseken egy video-visszajátszásért felelős tisztviselőt jelölnek ki az arénában lévő fülkében, hasonlóan az NHL-hez.

A tisztviselők a video-visszajátszást a mérkőzés során is használhatják olyan büntetések felülvizsgálatára, amelyek egy játékos eltávolítását eredményeznék, a megfelelő végrehajtás biztosítása érdekében. Ez a lehetőség, amely korábban csak az utószezonban volt elérhető, mostantól az alapszakaszra is vonatkozik.

A játékosok kispadján tilos a videó használata.

Szurkolók. A csapatok egy mérkőzésen legfeljebb 19 korcsolyázót öltöztethetnek be.

Kapusok. A csapatok egy mérkőzésen legfeljebb három kapust öltöztethetnek be.