HRT: 2011
Toro Rosso: 2012-13
Red Bull: 2014-
Karrier-statisztikák

Daniel Ricciardo a Red Bull fiatal versenyzői programján keresztül jutott el a Forma-1-be. Az F1-es csapatukhoz 2014-ben került, és első évében három győzelmet szerzett az élcsapatnál.

Ricciardo édesapja Szicíliában született, de nyolcéves korában kivándorolt Ausztráliába. “Azt hiszem, Európa akkoriban egy kicsit nehéz és sötét volt” – magyarázta Ricciardo 2017-ben. “Nehéz volt előrejutni, és azt hiszem, csak azt gondolták, hogy Ausztrália a lehetőségek helye.”

Mégis Ricciardo visszatért Európába, hogy feljebb lépjen az autóversenyzés ranglétráján. 2009-ben megnyerte a brit F3-as bajnokságot, majd a következő évben feljutott a Formula Renault 3.5-be. Két ponttal maradt le a bajnok Mikhail Aleshin mögött, miután a szezon végén visszaesett, amikor az autója felborult Silverstone-ban.

Ricciardo abban az évben és 2010-ben is a Red Bull színeiben versenyzett a szezon utáni újoncteszten. 2011-ben maradt a Formula Renault 3.5-ben, de egyre növekvő F1-es kötelezettségeivel összehangolva. Ennek keretében részt vett a Red Bull testvércsapatának, a Toro Rossónak a pénteki első edzésein.

HRT

2011

Ricciardo lehetőséget kapott, hogy a Brit Nagydíjon debütáljon az F1-ben a hátulról küzdő HRT csapatnál. Narain Karthikeyan helyét vette át a versenyzői felállásukban.

Ricciardo a szezon hátralévő részében is a csapatnál maradt, ahol fokozatosan mutatta a fejlődés jeleit, és jól helytállt tapasztaltabb csapattársaival szemben. Ennek köszönhetően 2012-re előléptették a Toro Rosso versenycsapatába.

Toro Rosso

2012

Ricciardo gyorsan kiaknázta az STR7-ben rejlő pontszerzési potenciált, és kilencedik lett a hazai versenyén, Melbourne-ben. De 11 futam telt el, mire visszatért a pontszerző helyekre, mivel a Toro Rosso a zsúfolt középmezőny végén találta magát.

A technikai igazgató Giorgio Ascanelli helyett James Key érkezése által felbuzdulva Ricciardo a szezon második felében rendszeres pontversenyzővé vált. Koreában egy váltóprobléma miatt a 21. helyen állt a rajtrácson, de a kilencedik helyen végzett, és előrébb is végezhetett volna, ha egy műszaki hiba nem ejti őt csapattársa, Jean-Eric Vergne mögé.

2013

Ricciardo a második közös szezonjukban általában Vergne előtt volt, különösen a kvalifikáción, ahol jelentős előnyét megtartotta. Az autó azonban alig volt versenyképesebb, mint elődje, és a páros ritkán emelkedett a pontszerző helyek alsó régiója fölé.

Mindezek ellenére, amikor Mark Webber bejelentette, hogy visszavonul a Forma-1-től, a Red Bull Ricciardót választotta a helyére 2014-ben.

Red Bull

2014

Daniel Ricciardo, Red Bull, Circuit Gilles Villeneuve, 2014

Ricciardo éppen akkor csatlakozott a regnáló bajnokokhoz, amikor a bajnoki cím szorítása kezdett kicsúszni a kezükből: a Mercedes domináns W05-öse mellett az RB10-es egyértelműen a második legjobb volt.

De képes volt futamokat nyerni – legalábbis Ricciardo kezében. Sokak meglepetésére nem a regnáló négyszeres bajnok Sebastian Vettel szerezte meg a Red Bull három győzelmét abban az évben, hanem a csapat új szerzeménye.

A szezon kissé savanyúan indult, hiszen Ricciardo második helyig vezető autózását Ausztráliában csak egy technikai szabálytalanság miatti kizárással jutalmazták. Kanadában azonban a két Mercedes bajba került, Ricciardo pedig kihasználta ezt, és ragyogóan megelőzte kívülről Sergio Perez Force Indiáját az első győzelméhez vezető úton.

A második, magyarországi futam már szerencsésebb volt, részben egy kényelmesen időzített Safety Car-időszaknak köszönhetően. Belgiumban ismét ő volt a legjobb helyzetben, hogy kihasználja a Mercedes baját – ezúttal miután Lewis Hamilton és Nico Rosberg összekeveredett egymással.

Ricciardo ezeket a feltűnő sikereket egy sor erős pontszerző helyezéssel egészítette ki, amivel a harmadik helyen zárta az évet. És mivel Vettel továbbállt a Ferrarihoz, ő lett a Red Bull de facto csapatvezetője.

2015

Ricciardo második Red Bull-os szezonjának elején világossá vált, hogy nem ismétlődnek meg a 2014-es győzelmei. Annak ellenére, hogy a Renault a holtszezonban keményen dolgozott a motorproblémák orvoslásán, a szezon első versenyére tartós “vezethetőségi” problémákkal és gyenge megbízhatósággal is érkezett. Ricciardo jól rajtolt a melbourne-i szezonnyitón, de nem tudta megakadályozni, hogy a riválisok sora megelőzze őt.

Ricciardo viselte a csapat szerencsétlenségének fő terhét a szezon során, és az, hogy ő volt az egyetlen pilóta, aki a szezon végén a továbbfejlesztett motorjukat használhatta, nem jelentett előnyt: újabb rajtbüntetést kapott, amiért cserébe egy olyan motort kapott, amely alig nyújtott teljesítménynövekedést.

Legalább azt a kitüntetést élvezte, hogy egyike volt azon kevés pilótáknak, akik az év során megelőztek egy Mercedest a pályán, kihasználva a Circuit of the Americas nedves pályáját, hogy meglepetésszerű támadást intézzen Hamilton ellen. A Hungaroringen is megmérkőzött az ezüstérmes autókkal, de mindkettővel való érintkezés után ő jött ki a legrosszabbul, és a harmadik helyre csúszott vissza a zászlónál.

Ez volt az egyike a mindössze két dobogós helyezésének. A másik Szingapúrban történt, ahol Ricciardo úgy vélte, hogy autójának megvan a tempója ahhoz, hogy kihívja Vettel futamgyőztes Ferrariját, ha nem lett volna két idő előtti Safety Car-periódus. Második lett.

2016

Még több elszalasztott lehetőség volt 2016-ban, amikor a Red Bull ismét futamgyőztes formában volt. Az egyik Spanyolországban történt, ahol a korai szakasz vezetése után egy megkérdőjelezhető stratégiai döntés miatt Ricciardo lemaradt a dobogóról.

A veszteséget még nehezebben viselte, hogy a győzelmet új csapattársa, Max Verstappen szerezte meg. A legrosszabb Monacóban következett, ahol az ihletett Ricciardo a pole pozícióba repült, és a győzelemre tartott, amíg egy lassú boxkiállás miatt Lewis Hamilton mögé nem került.

A győzelem végül Sepangban jött el számára, ironikus módon Hamilton kárára, amikor a Mercedes pilótája motorhibát szenvedett. A szezon erős második felében a Mercedes-pilóták mögött a harmadik helyen végzett a bajnokságban, de Verstappen erősen feljött.

2017

A Ferrari 2017-ben emelt a teljesítményén, és a Red Bull ismét a harmadik legjobb csapattá szorította vissza, így Ricciardo ötödik helyezése a pontversenyben reálisan nézve a legjobb elérhető eredmény volt. Négy futammal a vége előtt valóban erős negyedik helyen állt a pontversenyben, de három műszaki hiba az utolsó négy fordulóban lehetővé tette Raikkönennek, hogy megelőzze őt a negyedik helyen.

Míg Verstappen erősen zárta az évet, az utolsó hat fordulóból kettőt megnyerve, Ricciardo állandó versenyzője volt a dobogós helyezéseknek. Egy drámai futamon győzött Baku utcáin annak ellenére, hogy a verseny egy pontján a 17. helyre esett vissza.

2018

Míg Verstappen kissé bizonytalanul kezdte második teljes évét a Red Bullnál, Ricciardo kiváló formában volt. Az első hat futamból kettőt megnyert, megbosszulva a két évvel korábbi elvesztett monacói győzelmét, és úgy tűnt, hogy potenciális címvédő lehet.

Ez azonban nem tartott sokáig, és a csapatba vetett hitét aláásta a Verstappennel való ütközése Azerbajdzsánban, amit szerinte a csapat túl keveset tett, hogy elkerülje. Verstappen már meghosszabbította a szerződését, hogy a csapatnál maradjon, míg Ricciardo jövője továbbra is kétséges maradt.

A augusztus 3-án a RaceFans nyilvánosságra hozta, hogy Ricciardo megegyezett a Red Bull elhagyásáról és a Renault-hoz csatlakozik 2019-re.

2019

Ricciardo váltása a Red Bullhoz nem vált be. A 2018-as kampányban negyedik helyen végző csapat az ötödik helyre csúszott vissza a motort vásárló McLaren mögé. Eközben a Honda erőforrásra váltó Red Bull ismét három győzelemmel távozott a szezonból.

A legjobban Ricciardo a soványka szezonban Monzában szerepelt, ahol csapattársát, Hulkenberget vezette haza a csapat szezonbeli legeredményesebb eredményével, a negyedik és ötödik hellyel. Máshol is voltak csalódások: A Szingapúri Nagydíj kvalifikációján kizárták egy MGU-K szabálysértés miatt, a Japán Nagydíjon pedig mindkét autót kizárták, amikor a fékrendszerük nem felelt meg a szabályoknak.

2020

A Covid-19 járvány késleltette a szezon kezdetét, és Ricciardónak várnia kellett, hogy kiderüljön, a Renault legújabb autója javulást hoz-e a helyzetbe. A jövőjéről való döntéssel azonban nem várhatott. Amikor bejelentették Vettel távozását a Ferraritól, Ricciardo gyorsan lépett, és bár nem volt számára út a Scuderiához, élt a lehetőséggel, hogy 2021-ben átvegye Vettel helyét Carlos Sainz Jnr. helyét a McLarennél.