1 of 4 Következő ”
Tom Wilson, washington capitals, nhl
Tom Wilson (43): Tom Wilson (43), Washington Capitals (Photo by Mark Goldman/Icon Sportswire via Getty Images)+

A sebesség és az ügyesség fejlődése napjainkban az NHL-ben megváltoztatta az adott játékosok szerepét, különösen az általunk enforcereknek tartott játékosokét.

A korábbi években az NHL enforcereket, mint Donald Brashear, Tie Domi, George Parros (ironikusan a játékosok biztonságáért felelős vezető) és John Scott, a csapatok mind azért szerelték fel, hogy megvédjék sztárjátékosaikat. Nem az volt a feladatuk, hogy gólt lőjenek, nem az, hogy passzoljanak, hanem az, hogy biztosítsák, hogy ne történjen semmi baj a magasan jegyzett csapattársaikkal. Ha valaki rá merte tenni a testét, a kesztyűt ledobták, abban a reményben, hogy kirúgják az ellenfélből a bőrt, ami lendületet adott a hokimeccsek megnyeréséhez.

De a játék megváltozott, és ezzel együtt a végrehajtók szerepe is. Többé már nem elég jó, ha csak egy bunkó vagy. A játékosok pedig tisztában vannak ezzel, és megváltoztatták a játékstílusukat, amit a mai NHL-ben láthatunk.

Ezek a sokoldalú enforcerek az általános menedzserek számára kötelezővé válnak.

Tom Wilson

Tom Wilson a Washington Capitalsból a lista élén áll, amikor erről a stílusváltásról beszélünk. A 6’4″-es, 210 kilós szélsőt még a 2012-es NHL drafton a 16. helyen választották meg, és a vártnál jobban játszott.

Wilson a liga körül arról ismert, hogy “piszkosul” játszik, miközben úgy tűnik, hogy George Parros, az NHL Player Safety-től többször húzza a rövidebbet. De az NHL-ben betöltött szerepe sokkal több, mint egy enforcer és egy kemény ütő.

Támadó fegyverré fejlődött, ami miatt jégen töltött perceket kapott Alexander Ovecskin és Evgeny Kuznetzov mellett, a Capitals első sorában. Ebben a szezonban 66 mérkőzésen Wilson 21 gólt szerzett, miközben 23 asszisztot jegyzett, átlagosan 18:16 percet játszott meccsenként.

De a támadó produkciója nem vette el a fizikai képességeit és azt a képességét, hogy kiálljon a csapattársaiért. A 26 éves játékos 253 találatot jegyzett ebben a szezonban, amivel a harmadik helyen áll az NHL-ben Brady Tkachuk és Ryan Reaves mögött.

Wilson tizenegyszer dobta le a kesztyűt ebben a szezonban, ami 55 büntetőpercet eredményezett. Érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy Wilson ebben a szezonban karrierje legalacsonyabb büntetőpercét jegyezte, mindössze 93-at.

Sztereotipikusan a szerepe büntetések sokaságát eredményezné, és bár megint csak halmozza a felfüggesztéseket és a büntetéseket, ez a játékos nem jelent terhet a jégen, sem támadásban, sem védekezésben. Ezen számok mellé Wilson 58 blokkolással karriercsúcsot is felállított, hiszen úgy tűnik, hogy esténként mindent megtesz a csapatáért.

Még 2018 nyarán Wilson hatéves, 31 millió dolláros szerződéssel jutalmazta erőfeszítéseit, ami átlagosan évi 5,17 millió dollárt jelent. Ő a végrehajtók új prototípusa az NHL-ben.