Steve DeBerg

, Author

Bár profi pályafutásának nagy részét tartalékként töltötte, DeBerg jelentős NFL-statisztikákat halmozott fel (különösen a kilencvenes évek elején, amikor a Kansas City Chiefs kezdő irányítója volt). DeBerg a San Francisco 49ers (1978-1980), a Denver Broncos (1981-1983), a Tampa Bay Buccaneers (1984-1987, 1992, 1993), a Kansas City Chiefs (1988-1991), a Miami Dolphins (1993) és az Atlanta Falcons (1998) játékosa volt. A Dallas Cowboys az 1977-es NFL-draft tizedik körében (275.) választotta ki, de a szezon kezdete előtt lemondtak róla, amikor nem tudta kiszorítani újonc irányítótársát, Glenn Caranót.

DeBerget minden idők egyik legjobb play-action passzoló irányítójának nevezték. Peyton Manning filmeket tanulmányozott DeBerg play-action technikájáról. Sérüléseken keresztül játszott; gégegyulladásban megbetegedve hordozható erősítőt viselt a San Franciscóval játszott alapszakaszmeccsek alatt.

1977-1980: Szerkesztés

1977. szeptember 14-én DeBerget a San Francisco 49ers taxiscsapatához szerződtették. Ő volt a kezdő 1978-ban, és a következő évben ő volt az első irányító, aki bevezette Bill Walsh nyugati parti támadását (West Coast Offense). Amikor Walsh az 1979-es NFL-draft harmadik körében Joe Montanát draftolta a Notre Dame-ból, DeBerg az 1980-as szezon közepén tartalék szerepkörbe szorult.

1979-ben, az egyetlen teljes szezonjában, amikor a San Franciscóban kezdőként játszott, DeBerg vezette az NFL-t a befejezések (347) és a passzkísérletek (578) tekintetében. A passzolt yardok tekintetében ötödik volt a ligában (3652), 17 touchdownt dobott 21 interceptionnel szemben. DeBerg első 300 yardos passzjátékát a Seattle elleni hatodik mérkőzésén mutatta be, amikor 40 passzából 31-et adott le 306 yardra, egy touchdown és egy interception mellett. Még ugyanebben az évben a Tampa Bay Buccaneers ellen megszerezte első 100,0-s passer ratingjét kezdőként (a 49ers két győzelmének egyike az egész évben). DeBerg 30 passzkísérletből 22 befejezéssel fejezte be a meccset (szezoncsúcs 73,3%-os befejezési arány), egy touchdownnal és interception nélkül.

A 49ers 1980-ban javított, hat meccset nyert (négyet DeBerg kezdett). 321 passzból 186-ot fejezett be, ami 1 998 yardot jelentett, 12 touchdownnal és 17 interceptionnel. DeBerg jól kezdte a szezont, első három meccsét megnyerte, és kétszer is 70 százalék fölött teljesítette passzkísérleteinek 70 százalékát. Az eladások azonban problémássá váltak, ahogy a csapat küszködni kezdett. A mélypontot az október 12-i, Dallas elleni egyoldalú vereség során elkövetett öt interception jelentette.

1981-1983: DeBerget 1981. augusztus 31-én elcserélték a Denver Broncoshoz egy 1983-as negyedik körös draftjogért (#87, Chuck Nelson), és visszatért Dan Reeveshez (aki a Cowboysnál töltött rövid ideje alatt edzősködött vele). A következő évtizedben többször is hasonló események játszódtak le. Miután a 49ersnél volt, amikor 1979-ben a harmadik körben Joe Montanát draftolták, DeBerg a Broncosnál volt, amikor John Elway egy csere eredményeként csatlakozott. Elwayt 1983-ban az első helyen draftolták, de nem volt hajlandó aláírni a Baltimore Coltshoz.

A Denverben töltött három szezonja alatt DeBerg Craig Morton és Elway hátvédje volt, és 33 mérkőzésen szerepelt, 11 alkalommal kezdőként. Az 1983-as Broncos kezdőjátékosaként 4-1 volt, az újonc Elwayt helyettesítette, és segített a csapatot az előszezonba vezetni.

1984-1987: Tampa Bay BuccaneersSzerkesztés

1984. április 24-én DeBerget elcserélték a Tampa Bay Buccaneershez egy negyedik körös pickért (#89, Randy Robbins) és egy 1985-ös feltételes pickért, aki végül második körös lett (#36, Richard Byrd). Akkor érkezett a klubhoz, amikor Steve Youngot és Vinny Testaverde-t (1987) draftolták.

DeBerg volt az 1984-es Buccaneers központi kezdőjátékosa, amely a liga egyik legeredményesebb támadását produkálta, amikor ő volt a kezdő irányító. Az 1984-es Bucs az összesített támadó yardok tekintetében a 10., passzolt yardok tekintetében pedig a 8. helyen állt a ligában. DeBerg mind a 16 mérkőzésen pályára lépett, 13 mérkőzésen kezdett, és a csapat hat győzelméből ötöt megnyert abban az évben. 3554 yardot passzolt (pályafutása második legjobbja), 509 kísérletből 308 befejezéssel (mindkettő pályafutása második legjobbja) és 19 touchdownt ért el 18 interceptionnel szemben.

Az 1984-es szezonban az NFL ranglistáján magasan végzett a kísérletek (negyedik), a befejezések (negyedik), a passzolt yardok (hetedik), a touchdown-passzok (kilencedik) és a meccsenkénti passzolt yardok (nyolcadik) tekintetében. A Bucs megszerezte első győzelmét a szezonban, amikor DeBerg a kispadról szállt be: szeptember 16-án 21-17-re nyert a Detroit ellen, ahol 27 passzból 18-at (66,7 százalék) adott le 195 yardra, két touchdownt szerzett, és nem volt interceptionje. Ez volt az egyike annak a négy mérkőzésnek a szezonban, amelyen DeBerg quarterback ratingje meghaladta a 100 yardot; a másik három október 7-én a Minnesota ellen, október 14-én a Detroit ellen és december 16-án a New York Jets ellen.

DeBerg abban az évben egyetlen kezdőként sem passzolt 191 yardnál kevesebbet, és tízszer lépte át a 200 yardos határt. A szezonbeli 322 passzolt yardos csúcsát 1984. november 25-én érte el a Los Angeles Rams elleni 34-33-as vereség alkalmával.

A szoros vereségek váltak a normává, mivel a csapat nyolc vereségéből hat DeBerg vezetésével hét ponttal vagy annál kevesebbel ért véget. A Tampa győzelem-veszteség mérlege a következő évben visszaesett, de DeBerg 11 mérkőzésen kezdett és mind a 16-on játszott. A touchdown-passzok tekintetében a 10. helyen állt a ligában, 370 passzból 197-et adott le 2488 yardért, 19 touchdownnal és 18 interceptionnel.

Miután 1986-ban csak két meccsen kezdett, DeBerg 1987-ben, utolsó szezonjában ismét a Tampa legjobb passzolója volt. Tizenkét mérkőzésen szerepelt (nyolc kezdőként), és 275 passzából 159-et teljesített 1891 yardért, 14 touchdownnal és hét interceptionnel – ez volt az eddigi legalacsonyabb mutatója olyan szezonban, amelyben legalább hat mérkőzésen kezdett. DeBerg a liga nyolcadik helyén végzett QB ratingben (85,8), ez volt az első szezonja, amikor bekerült az év végi top 10-be ebben a kategóriában.

A liga top 10-ben végzett a befejezési arányban is (57,8 százalék), ami egyike annak a hat szezonnak, amikor az év végi top 10-ben szerepelt ebben a kategóriában (1979, 1982, 1984, 1987, 1989, 1990). DeBerg karriercsúcsot jelentő öt touchdown-passzt adott az Atlanta elleni nyitómeccsen, 1987. szeptember 13-án, egy olyan mérkőzésen, amelyen 34 passzkísérletből 24-et teljesített (szezoncsúcsot jelentő 70,4 százalékos befejezési arány) és 333 yardot szerzett.

1988-1991: Kansas City ChiefsSzerkesztés

1988. március 31-én a Buccaneers elcserélte őt a Kansas City Chiefshez Mark Robinson safety-ért, valamint negyedik (#86, John Bruhin) és nyolcadik körös pickekért (#198, Anthony Simpson). Bár DeBergre úgy emlékszünk, mint egy journeyman irányítóra, karrierje során több mint 34 000 yardot passzolt, és minden idők legjobb 20-as listáján szerepel a passzkísérletek, a befejezések és a passzolt yardok számát tekintve. Legjobb éveit a Chiefsnél töltötte, amikor a csapatot két rájátszásbeli helyezésig vezette. DeBerg legjobb éve 1990 volt, amikor 96,3-as quarterback ratinget ért el, és 3444 yardot passzolt, 23 touchdownt és négy interceptiont (ebből hármat egy mérkőzésen).

DeBerg 13 mérkőzésen szerepelt 11 kezdőként, és 2935 yardot passzolt, 16 touchdownt és 16 interceptiont szerzett első szezonjában a Chiefsnél, 414 passzból 224-et teljesített. 1988. szeptember 18-án legyőzte régi csapatát (Denver) az év egyik legjobb mérkőzésén, 259 yardot és két touchdownt dobott interception nélkül. DeBerg legjobb mérkőzését a New York Jets ellen játszotta 1988. december 4-én, amikor 25 passzából 16-ot teljesített 267 yardért és három touchdownt szerzett egy interceptionnel szemben a 38-34-es győzelemhez.

Az eladási problémák 1989-ben ismét átmenetileg a kezdő állásába kerültek. DeBerg a csapat első három mérkőzésén nyolc interceptiont dobott, ebből ötöt egy mérkőzésen (a San Diego Chargers ellen) szeptember 24-én. Két hét kihagyás után rövid időre visszatért a pályára, majd még két hetet ült, mielőtt befejezte volna a szezont, és a csapat utolsó hat meccsén kezdett. DeBerg csúcspontjai közé tartozott egy 338 yardos, egy touchdownt és két interceptiont tartalmazó teljesítmény a Pittsburgh Steelers elleni 23-17-es vereség alkalmával október 29-én. Az 1989-es szezont 2529 yardos passzolással zárta, 324 passzból 196-ot teljesített (60,5 százalékos befejezési arány), 11 touchdownt ért el 16 interceptionnel szemben.

Az 1990-es szezon DeBerg legjobbja volt. A 3444 yardja a harmadik legjobb egy szezonbeli karrierje volt, és a hetedik a ligában. DeBerg 96,3-as passer ratingje karriercsúcs volt (és harmadik a ligában), és az egy kísérletre jutó yardok tekintetében is a top 10-ben végzett (7,8, negyedik a ligában, és zsinórban a második szezonja a kategória első ötösében). A ligában nyolcadik volt a meccsenkénti passzolt yardok számában, és ötödik a befejezésenkénti yardok számában; az előző legjobbja 1988-ban a kilencedik volt. DeBerg 23 touchdown-passza a hatodik helyet jelentette, ami egyike a négy top tízes szezonjának. A liga élén állt 0,9-es interception-arányával, amihez karriercsúcsot (és csapatrekordot) jelentő 223 interception nélküli passzot ért el, ami egyike a három top tízes szezonjának; a másik kettő 1979 és 1987 volt.

DeBerg 1990. szeptember 17-én a Denver ellen 395 yardos karriercsúcsot ért el passzolással. December 16-án a Houston Oilers elleni vereség alkalmával súlyosan megsérült a nem dobó keze, ami miatt egy tűt kellett behelyezni a törött ujjába, hogy az egyenes maradjon. Az utolsó két mérkőzésen és a rájátszásban a Chiefs a shotgun formációban futott, hogy megóvja DeBerget attól, hogy a center és a quarterback közötti cserék során a labda a sérült kezébe szoruljon. A Kansas City megnyerte ezeket a meccseket, és ezzel több mint egy évtizeden belül másodszor jutott be a rájátszásba, DeBerg pedig 59 passzból 44-et adott le 527 yardra, két touchdownt szerzett és nem volt interceptionje. Az 1990-es AFC wild-card mérkőzésen a Miami Dolphins elleni 17-16-os vereség alkalmával 30 passzkísérletből 17-et teljesített 269 yardra egy touchdown és egy interception mellett.

1992-1993: Második állomás a Tampa Baynél és a Miami DolphinsnálSzerkesztés

DeBerg újra csatlakozott a Buccaneershez és 1992-ben játszott velük Tampa Bay Buccaneers. 1993-ban, három Tampa Bayben lejátszott mérkőzés után a Buccaneers kivágta DeBerget, ami miatt azt hitte, hogy vége a karrierjének. Nem sokkal később azonban a Miami Dolphins szerződtette. A szezon során a New York Giants elleni Dolphins-meccsen egy állára mért sisakütés miatt vérző fejjel távozott, de a félidő után visszatért a játékba. Korábban a szezonban DeBerg kezdett Dan Marino helyett a hálaadásnapi meccsen, ahol Leon Lett hibája miatt a Dolphins nyert. Az 1993-as szezon után visszavonult.

1998:

DeBerg 1998-ban, 44 évesen visszatért az NFL-be, és Dan Reeves vezetőedzőhöz csatlakozott, mint tartalék az Atlanta Falconsnál. Október 25-én, Chris Chandler játékképtelensége miatt Deberg lett a harmadik legidősebb irányító, aki NFL-meccsen játszott, amikor a New York Jets ellen vezette a Falcons csapatát. A 28-3-as vereség során 20-ból 9-et dobott 117 yardra és egy interceptiont, mielőtt kivették Tony Graziani helyére. Deberg volt a legidősebb játékos a Super Bowl játékoskeretében (45 év, 12 nap), amikor a Falcons a Super Bowl XXXIII-ban szerepelt, bár nem játszott.

2010. február 5-én DeBerget beiktatták a Savanna High School Rebel Hall of Fame-be az egyetemen és az NFL-ben kezdő irányítóként elért eredményeiért. A beiktatásra a Savanna High School fiú kosárlabda mérkőzésének félidejében került sor.