Asistentul medical de îngrijiri acute vs. Asistentul medical de familie: Alegerea unei cariere pentru îngrijire

, Author

Martie 5, 2020 | Categorie: Asistenți medicali și asistenți medicali de îngrijire a pacienților: Nursing

Asistentul medical de familie care acordă îngrijiri unei paciente femei în vârstă.

La începutul noului deceniu, deficitul de asistente medicale și medici la nivel național persistă, creând multe oportunități pentru profesioniștii din domeniul asistenței medicale. Aspiranții la profesia de asistent medical se pot gândi ce rol sau carieră specifică doresc să urmeze, asistent medical de îngrijire acută versus asistent medical de familie, în timp ce asistenții medicali practicanți se pot gândi să devină asistenți medicali. Indiferent de calea pe care o aleg, asistenții medicali actuali și viitori pot obține un Master of Science in Nursing de la AdventHealth University Online pentru a-i ajuta să-și urmărească obiectivele profesionale.

Acute Care Nurse Practitioner vs. Nurse Practitioner. Family Nurse Practitioner

Potrivit Asociației Americane a Asistenților Medicali, există 270.000 de asistenți medicali licențiați în SUA. Dintre acești asistenți medicali, 66,9 la sută lucrează ca asistenți medicali de familie (FNP), în timp ce 4,8 la sută lucrează ca asistenți medicali de îngrijire acută (ACNP). Atunci când luați în considerare o carieră ca asistent medical de îngrijire acută versus asistent medical de familie, este important să înțelegeți diferențele și asemănările rolurilor.

Atât FNP, cât și ACNP dețin un Master of Science in Nursing sau un Doctor of Nursing Practice. Cu toate acestea, FNP și ACNP primesc educație și formare adaptate la domeniile lor specifice de specializare. FNP sunt instruiți pentru a lucra direct cu pacienții în calitate de furnizori de îngrijire primară și pentru a efectua cercetări pe teme legate de prevenirea bolilor. ACNP sunt instruiți pentru a lua decizii importante și care schimbă viața pacienților aflați în situații critice. Acest lucru înseamnă că FNP-urile sunt mai predispuse să se concentreze asupra planurilor pe termen lung pentru pacienții cărora le vor oferi îngrijire medicală extinsă, în timp ce ACNP-urile sunt responsabile de diagnosticarea și tratarea pacienților în medii cu ritm rapid.

Populațiile de pacienți pe care le deservește fiecare specializare sunt, de asemenea, diferite. FNP pot oferi îngrijiri pentru pacienți de toate vârstele și mediile, lucrând de la pediatrie la geriatrie și tot ce se află între acestea. ACNPs, pe de altă parte, se ocupă de pacienții care necesită îngrijire acută și adesea dețin certificări în gerontologia adulților.

Acute Care Nurse Practitioner: Roluri și responsabilități

Asistenții medicali de îngrijire acută au o poziție importantă în domeniul medical. Aceștia lucrează cu pacienți care pot suferi de boli grave sau care pot fi în stare critică. Asistentele medicale care se gândesc la o carieră în asistența medicală de îngrijire acută trebuie să înțeleagă clar responsabilitățile, mediul de lucru, cerințele de educație și perspectivele de angajare pentru posturile de asistență medicală de îngrijire acută.

Responsabilități și specialități

Asistenții medicali de îngrijire acută oferă asistență imediată pacienților aflați în îngrijire acută. Alături de medici, ei sunt responsabili pentru diagnosticarea și tratarea pacienților. Având în vedere caracterul imediat al unor afecțiuni medicale acute, deciziile luate de ACNP pot avea un impact semnificativ asupra vieții pacienților. Specialitățile lor variază de la tratarea rănilor grave până la efectuarea de proceduri invazive. ACNP pot servi, de asemenea, ca asistenți medicali manager de caz sau asistenți medicali lideri. Aceștia pot efectua o mare varietate de sarcini, de la gestionarea dosarelor pacienților până la efectuarea procedurilor de diagnosticare. ACNP sunt, de asemenea, de obicei responsabili de îngrijirea pacienților înainte și după operații.

Mediul de lucru

ACNP pot lucra într-o varietate de locuri, cum ar fi un spital sau un cabinet medical. Mai exact, ei pot lucra într-o sală de urgență sau într-o sală de operații, furnizând îngrijire medicală avansată pentru pacienții aflați în condiții critice. ACNP dețin, de asemenea, poziții în unități de terapie intensivă sau în clinici ambulatorii.

Educație și formare

Aspiranții ACNP trebuie mai întâi să termine o diplomă de licență în nursing (BSN) și să devină asistenți medicali înregistrați. Absolvenții BSN pot apoi să urmeze un Master of Science in Nursing (MSN) sau un Doctor of Nursing Practice (DNP). În timpul unui program MSN, studenții la asistență medicală completează aproximativ doi ani de cursuri, precum și câteva sute de ore de practică clinică de asistență medicală, înainte de a da un test pentru a fi certificați ca ACNP. Pentru a se pregăti mai bine pentru certificarea ACNP, studenții la asistență medicală pot obține un certificat post-masterat în îngrijire acută. După obținerea certificării, ei pot practica ca ACNP, după ce au finalizat educația, formarea și certificarea necesare.

Salariu și creștere în carieră

Potrivit PayScale, ACNP câștigă un salariu mediu anual de aproximativ 101.000 de dolari. Asistentele medicale cu acest rol au posibilitatea de a-și crește câștigurile salariale cu mai multă experiență și certificare suplimentară. Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA (BLS), continuă să existe o cerere de asistenți medicali în toate pozițiile specializate. BLS preconizează că ocuparea forței de muncă a asistenților medicali, care include ACNP și FNP, va crește cu 26 la sută până în 2028.

Family Nurse Practitioner: Roluri și responsabilități

Asistenții medicali de familie dețin o poziție unică în domeniul medical. Aceștia lucrează cu pacienți de toate vârstele în calitate de furnizori de îngrijire primară a acestora. Există multe diferențe în ceea ce privește rolurile, mediile de lucru și educația necesară pentru asistenții medicali de familie față de asistenții medicali de îngrijire acută:

Dacă asistenții medicali de familie sunt foarte bine pregătiți și instruiți în practica avansată de asistență medicală, ei își pot asuma responsabilități similare cu cele ale medicilor. FNP lucrează cu persoane de toate vârstele și în toate etapele vieții pentru a promova sănătatea și a preveni bolile. Aceștia pot efectua examinări fizice și proceduri de diagnosticare, precum și depistarea pacienților și efectuarea de intervenții chirurgicale minore. Deoarece FNP dezvoltă relații cu pacienții lor, aceștia creează planuri de sănătate pe termen lung pentru a supraveghea bunăstarea medicală. Ei oferă, de asemenea, îndrumări medicale importante și pot îndruma pacienții către specialiști pentru procedurile sau operațiile necesare.

Din moment ce FNP pot servi ca furnizori de îngrijire primară pentru familii și pacienți, ei lucrează adesea din cabinete private. FNP pot lucra în clinici sau, în unele state, pot avea propriul cabinet. Ei pot lucra, de asemenea, în alte medii de îngrijire primară sau în centre de îngrijiri paliative.

Aspiranții FNP trebuie să finalizeze o diplomă de licență în nursing și să devină RN. Absolvenții BSN pot obține apoi un Master of Science in Nursing sau un Doctor of Nursing Practice. În timp ce câștigă un MSN, studenții de asistență medicală completează aproximativ doi ani de cursuri, precum și câteva sute de ore de clinici de asistență medicală. Ei trebuie apoi să dea un test pentru a deveni FNP certificate. Pentru a se pregăti pentru certificarea FNP, studenții la asistență medicală pot obține un certificat post-master în practica de familie. După obținerea certificării, ei pot practica ca FNP, după ce au finalizat educația, formarea și certificarea necesare.

Potrivit PayScale, FNP câștigă un salariu mediu anual de aproximativ 93.000 de dolari. Asistentele medicale cu acest rol au posibilitatea de a-și crește câștigurile salariale cu mai multă experiență și certificare suplimentară. Începând cu 2018, existau 240.700 de posturi pentru APRN-uri. Potrivit BLS, continuă să existe o cerere de asistenți medicali în toate domeniile, inclusiv FNP, iar posturile din acest domeniu sunt proiectate să crească cu 26% până în 2028.

Începeți cariera de asistent medical

Există multe diferențe între rolurile de asistent medical de îngrijire acută și cele de asistent medical de familie, dar atât FNP, cât și ACNP au capacitatea de a îmbunătăți calitatea vieții pacienților lor. De la tratarea bolilor cronice și crearea de planuri de asistență medicală pe termen lung până la depistarea și diagnosticarea pacienților, FNP și ACNP au un impact important asupra domeniului medical. Viitorii asistenți medicali pot obține o diplomă de la AdventHealth University Online’s Master of Science in Nursing, care este conceput pentru a ajuta profesioniștii din domeniul asistenței medicale să avanseze în cariera lor, indiferent de calea pe care o aleg.

Lecturi recomandate
BSN vs. MSN: Care este calea cea mai potrivită pentru dumneavoastră?
Cale de carieră în nursing: Ce puteți face cu o diplomă BSN sau MSN
Cariera în sănătate cu cea mai rapidă creștere

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.