Grila de start a cursei Daytona 500 este completă

, Author

După ce NASCAR a stabilit prima linie a grilei de start a cursei Daytona 500 prin calificări în prima linie pe 9 februarie, cu Ricky Stenhouse Jr. revendicând pole-position-ul și Alex Bowman al doilea loc de start, grila de start a celor 40 de mașini pentru Datyona 500 a fost completată joi seară cu desfășurarea a două curse Bluegreen Vacations Duel at Daytona.

Joey Logano a obținut a doua victorie consecutivă în Duel, urmând victoria din Duelul doi de acum un an cu o victorie în primul Duel de joi seară. William Byron a câștigat cea de-a doua cursă Duel de joi. Ca urmare, Logano și Byron vor lua startul la Daytona 500 de duminică în linia a doua, în spatele lui Stenhouse și Bowman.

Doi piloți, Daniel Suarez și Chad Finchum, nu au reușit să avanseze de la primul Duel pe grila de start a Daytona 500. Finchum a terminat pe locul 20 din cele 22 de mașini din cursă. Suarez a ajuns pe ultimul loc după ce un accident în turul 30 cu Ryan Blaney l-a scos din cursă. Blaney a reușit să continue.

„Mașina 2, a început să scoată mâna pe fereastră foarte, foarte târziu, iar eu nu l-am văzut. Când am început să ies, mașina 12 era acolo”, a spus Suarez.

Aric Almirola a terminat al doilea în primul duel după ce l-a împins pe Logano la conducere în turul 38 al cursei de 60 de tururi. Ryan Newman a terminat al treilea, iar Brad Keselowski al patrulea pentru a oferi celor de la Ford primele patru locuri de sosire. Darrell Wallace Jr. a completat primele cinci locuri.

„Este minunat. Ce muncă de echipă grozavă a celor de la Ford, în special a lui Aric Almirola, Doamne”, a declarat Logano. „A fost un mare împingător la momentul potrivit, iar noi am reușit să ne ținem la fund atunci când am avut nevoie și să ținem la distanță Chevys și am arătat viteza pe care Ford-urile o au aici. Este ceva la care sunt mândru că am luat parte. Sunt mândru să conduc acel „Oval Albastru” și aceste motoare Roush Yates. Suntem pregătiți să facem rock and roll. Abia aștept cursa 500.”

Logano a condus 19 tururi, în timp ce Ricky Stenhouse Jr., cel care se află în pole sitter la Daytona 500, a condus 27 de tururi, inclusiv primele 22 de tururi. Stenhouse a terminat al optulea la steagul în carouri.

Piloții care nu sunt blocați în Daytona 500 și care au avansat la evenimentul principal din primul duel au fost Reed Sorenson și Justin Haley. Haley și-a asigurat un loc în Daytona 500 datorită vitezei sale în calificările din prima linie la sfârșitul săptămânii trecute, dar și-a croit oricum drumul spre Daytona 500 prin clasarea pe locul 17 în primul Duel. Ca urmare, Reed Sorenson, care a terminat pe locul 18 în prima cursă de duel, a putut să se bazeze pe viteza sa din prima linie în ziua calificărilor pentru a ajunge la Daytona 500.

În al doilea duel, lui J.J. Yelow i s-a refuzat un loc de start la Daytona 500 după ce, la fel ca Suarez în primul duel, a fost retras mai devreme în urma unui accident. În cazul lui Yeley, el a făcut un accident cu Corey LaJoie în turul 42 al celui de-al doilea duel.

Brendan Gaughan și Timmy Hill au fost ceilalți doi piloți din al doilea duel care s-au îndreptat spre Daytona Speedweeks cu participarea lor la Daytona 500 incertă. Gaughan a obținut un loc în calificările din prima linie și, apoi, a fost prudent în cursa sa de Duel, ajungând al 17-lea la final. Hill a terminat pe locul 16.

Jimmie Johnson a terminat al doilea în fața coechipierului său de la Hendrick Motorsports, Byron, în al doilea Duel. Kyle Larson a fost al treilea pentru a oferi celor de la Chevrolet primele trei locuri în ordinea de sosire.

„Nu am avut cu adevărat ordine Chevy sau ceva de genul acesta. Pur și simplu am făcut o treabă bună de a lucra împreună”, a declarat Byron. Kurt a fost un mare împingător și un mare ajutor, iar eu chiar am avut multă încredere în el. Am încercat cu adevărat să plec cu unu înainte de final, dar aveam suficient elan la ieșirea din triplu oval, doar uitându-mă la cursele vechi; acolo este locul unde se aliniază elanul. Așa că nu știam dacă voi avea același elan odată ce toată lumea a început să împingă cu unu înainte de final. Așa că am reușit să ajung acolo. Am ajuns pe locul doi, cred. Și apoi, Kevin a jucat foarte bine și nu a făcut un blocaj mare. Mulțumesc pentru Axalta. Mașina asta arată foarte bine. E cu siguranță frumoasă sub lumini. Sunt nerăbdător pentru cursa 500.”

Kevin Harvick a terminat al patrulea după ce a condus 34 de tururi în cel de-al doilea duel. Coechipierul său de la Stewart-Haas Racing și debutantul din 2020 în Cup Series, Cole Custer, a completat top cinci.

Bowman a fost singurul alt pilot care a condus mai mult de 10 tururi în al doilea duel, alergând în față timp de 12 tururi. El a terminat pe locul 15.

CLIPEȘTE AICI PENTRU REZULTATELE DUELULUI BLUEGREEN VACATIONS LA DAYTONA ȘI GRILA DE START COMPLETĂ PENTRU DAYTONA 500.