Reddit – fotbal – Cum se citește scorul la fotbal?

, Author

Watford (WAT) câștigă cu 3 goluri la 1 în acest meci împotriva lui Leicester (LEI). Totuși, aceasta este a doua etapă a unei competiții, iar golaverajul general este de 3-2. S-au scurs 97:24 minute de timp. Ar fi trebuit să fie doar patru minute de timp adițional.

Pentru mai multe detalii…

Scorul actual al meciului vs. scorul general:

Câteva competiții eliminatorii se joacă în mai multe etape. Altfel spus, într-o anumită rundă, cele două echipe care sunt potrivite joacă între ele de două ori, o dată pe stadionul fiecărei echipe. În loc ca un singur meci să decidă cine avansează în turneu, câștigă cel care are cel mai bun scor în cele două manșe combinate. Astfel, dacă echipa A învinge echipa B cu 1-0 în prima etapă, apoi echipa B învinge echipa A cu 2-0 în a doua etapă, echipa B avansează cu un scor cumulat de 2-1.

Ceea ce aveți în meciul pe care l-ați legat este Watford câștigând această etapă cu 3-1, când Leiceister a câștigat etapa precedentă cu 1-0. Agregatul general este 3-2 în favoarea lui Watford, așa că, dacă Leiceister nu înscrie înainte ca arbitrul să fluiere, Watford va progresa.

Motivul pentru care afișarea agregatului este important este că vă spune cine va progresa de fapt dacă meciul actual se termină cu scorul actual. Să spunem că echipa A câștigă prima etapă cu 5-0. În etapa a doua (meciul pe care îl urmăriți ipotetic), echipa B câștigă cu 3-0. S-ar putea părea că echipa B este echipa mai bună și va progresa în competiție, dar golaverajul este 5-3 și echipa A va progresa de fapt dacă meciul se termină cu 3-0.

Timp + oprire:

Intenția este ca un meci să dureze 90 de minute de joc continuu pe parcursul a două reprize de 45 de minute. Ori de câte ori jocul se oprește (din cauza unei accidentări, a ieșirii mingii din teren, a sărbătoririi unui gol sau orice altceva), cronometrul continuă să numere, dar se presupune că oficialul principal îl urmărește. La sfârșitul fiecărei reprize, oficialul adaugă apoi „timpul de întrerupere” la cronometru. Acest lucru este anunțat tuturor prin intermediul celui de-al patrulea oficial care ține în mână o tablă reprezentând numărul minim de minute care va fi adăugat. Transmisiunile TV reprezintă de obicei acest lucru cu „+X”, unde X este numărul de minute adăugate. Notă: acesta este un număr minim de minute, nu o sumă exactă sau un maxim. Jocul poate continua și după acest timp.

Ceea ce aveți în imaginea dvs. legată acolo este o situație în care au fost adăugate patru minute de timp, dar, indiferent de motiv, oficialul a permis ca meciul să continue mult peste aceste patru minute. Probabil că a existat o întrerupere mare sau numeroase întreruperi de joc în timpul pauzelor. Depășirea cu câteva secunde a timpului suplimentar minim anunțat este ceva obișnuit. Să depășești câteva minute nu este ceva obișnuit.