, Author

He made racing not-so-Petty
By Ron Flatter
Special to ESPN.com
Nie wygrał wyścigu od 1984 roku. Jego ostatnie mistrzostwo było w 1979 roku. Ale wielkie okulary przeciwsłoneczne, kowbojski kapelusz i nr 43 Richarda Petty’ego wciąż górują nad wyścigami samochodów wyścigowych.

Richard Petty
Petty ścigał się przez niezwykłe 34 lata.

Jego rekord siedmiu zwycięstw w Daytona 500 może kiedyś paść, podobnie jak jego siedem tytułów mistrzowskich w Winston Cup. Ale to, co nigdy nie może być zastąpione jest rola Petty miał budowanie stock-car wyścigi z dzień na plaży dla dobrych ol’ chłopców w superspeedway sport dla mas.

Zwycięzca niezwykły 200 wyścigów NASCAR był człowiekiem dla ludzi, charyzmatyczny obecność sposób Arnie był dla golfa i Babe był dla baseballu. Od lat 50-tych do 90-tych, miliony przyjeżdżały oglądać wyścigi z jego powodu – „The King.”

„To było tak, jakby Richard napisał scenariusz,” kierowca Darrell Waltrip powiedział, „a NASCAR po prostu mu pomógł.”

Scenariusz miał wiele kamieni milowych: Pierwszy zawodnik wyścigowy, który przekroczył milion dolarów w zarobkach; pierwszy, który powtórzył zwycięstwo w Daytona 500; zwycięzca 10 kolejnych wyścigów; 356 miejsc w pierwszej piątce; 7 755 409 dolarów w zarobkach.

Nieźle jak na faceta, który zarobił tylko 760 dolarów w pierwszym roku wyścigów.

Richard Lee Petty urodził się 2 lipca 1937 roku w Randleman, N.C., syn jednego z pionierów wyścigów samochodowych, Lee Petty’ego. Starszy Petty zdobył trzy tytuły mistrzowskie Grand National w latach 50-tych, a jego 54 zwycięstwa w NASCAR były rekordem, dopóki jego syn go nie pobił.

Nawet jeśli młody Richard został ugryziony przez bakcyla wyścigów jako dziecko, jego ojciec nie pozwolił przyszłemu królowi brać udziału w zawodach, dopóki Richard nie stał się pełnoletni. Zaledwie kilka dni po ukończeniu 21 lat, zajął szóste miejsce w swoim pierwszym wyścigu.

Następnych osiem wydarzeń przychodziło i odchodziło, a Petty nie ukończył żadnego z nich. Wtedy wydawało mu się, że odniósł swoje pierwsze zwycięstwo. Flaga w szachownicę została machnięta dla niego. Był w drodze do alei zwycięstwa, zanim inny kierowca złożył protest, twierdząc, że flaga w szachownicę została machnięta na złym okrążeniu. Lee Petty.

Nie żeby Richard szukał jakiejkolwiek pomocy charytatywnej. Jak sam powiedział, „Chciałem to zrobić na własną rękę.”

W 1959 roku, w roku otwarcia Daytona International Speedway, Richard Petty nie wyglądał jak człowiek, który praktycznie będzie właścicielem toru przez następne 22 lata. Podczas gdy jego ojciec wygrywał inauguracyjne zawody Daytona 500, Richard oglądał większość z nich, przepalając silnik po zaledwie ośmiu okrążeniach.

Mimo to, nastała era superspeedway’ów, a Petty pomyślał: „Gdybym był dobry, mógłbym rozwijać się razem z tym sportem.”

Petty, debiutant roku NASCAR w 1959 roku, zajął drugie miejsce za Rexem White’em w wyścigu punktowym Grand National (później Winston Cup) w 1960 roku.

W 1962 roku Lee Petty został wyeliminowany z wyścigów przez prawie śmiertelny wypadek. To była kolej Richarda, aby nosić nazwisko rodziny Petty.

Dwa lata później, rozpocząłby swój pierwszy bieg do mistrzostwa Grand National z jego pierwszym zwycięstwem w Daytona 500. Ale do tego czasu wiele zwycięstw sprawiło, że 27-letni Petty stał się celem. Rywalizujące zespoły wyścigowe protestowały, twierdząc, że jego silniki są zbyt duże. Petty uznał, że jego sport jest małostkowy – z małym „p”. Był skończony z wyścigami samochodowymi.

Tragiczne jak to mogło być dla NASCAR, zajęłoby to większą tragedię, aby przywrócić go.

Petty spędził 1965 rywalizując jako drag racer, ale ta faza jego kariery została przerwana, gdy rozbił swój samochód na wyścigu w Georgii, zabijając 8-letniego chłopca.

Rok przełomowy dla Petty’ego to 1967. Z 48 wyścigów, w których wystartował, wygrał 27 – w tym 10 z rzędu – i zajął miejsce w pierwszej piątce w 11 innych, zdobywając swoje drugie mistrzostwo Grand National.

Po drodze pobił rekord kariery ojca w liczbie zwycięstw, odnosząc 55. zwycięstwo po zaledwie ośmiu sezonach na torze. Niebiesko-czerwony nr 43 miał wszystkich we wstecznym lusterku. No, prawie wszystkich.

Wyłaniał się popularny rywal, a pojedynki Davida Pearsona z Petty’m były wielkimi wydarzeniami, które rozkwitały. Pomiędzy 1963 a 1977 rokiem, Petty i Pearson finiszowali jeden-dwa razy, przy czym Pearson miał przewagę 33-30.

Większość fanów wydawała się być za wiecznie dostępnym Petty’m. „Każdy inny, kto próbował wejść, próbował dostać główną rolę, musiał być tym złym” – powiedział Waltrip.

Petty wygrywał w prawie każdym samochodzie, jaki istniał – Oldsmobile, Plymouth, Ford, Dodge, Chevrolet, Buick i Pontiac.

SONDA POLL
Poprzednie wyniki sondy

W latach 70, Petty zdobył pięć pucharów Winston Cup i cztery Daytona 500, choć ten, który uciekł, jest tym, który wszyscy pamiętają. Petty i Pearson jechali zderzak w zderzak na ostatnim okrążeniu wyścigu Daytona 500 w 1976 roku, kiedy to zderzyli się. Petty wyszedł z tego najgorzej, a Pearson kulejąc przekroczył linię mety, by wygrać to, co mogło być najbardziej pamiętnym wyścigiem NASCAR.

Wciąż, Petty był „Królem” wśród fanów NASCAR. Ale w 1978 roku, czas zaczynał go doganiać. Po usunięciu 40 procent żołądka z powodu wrzodów, powrócił w następnym roku, aby wygrać Daytona 500 w drodze do swojego ostatniego mistrzostwa Winston Cup.

Jeden ostatni triumf w Daytona 500 w 1981 roku przyszedł trzy lata przed jego ostatnim zwycięstwem w jakimkolwiek wyścigu. Z prezydentem Ronaldem Reaganem w obecności, Petty wygrał Firecracker 400 dwa dni po swoich 47. urodzinach. Jego 200 zwycięstw to o 95 więcej niż najbliższy mu kierowca (Pearson).

W miarę jak coraz więcej wyścigów dzieliło go od ostatniego zwycięstwa, zaczęto mówić o przejściu na emeryturę. W latach 90-tych, nowy Petty – syn Richarda, Kyle – zaczynał wyrabiać sobie markę. W październiku 1991 roku, w wieku 54 lat, Richard Petty ogłosił, że przejdzie na emeryturę po 29-wyścigowym tournee dla fanów w następnym sezonie.

Po swoim ostatnim wyścigu w 1992 roku, Petty rozważał swoje 34 lata sukcesów w sporcie, który testuje zdolność przetrwania. „W Nowym Jorku”, powiedział, „rzucają w graczy różnymi rzeczami. Tutaj gracze rzucają się na nas.”

Jest przedmiotem popularnego Muzeum Richarda Petty’ego w rodzinnym mieście Level Cross, N.C.

Choć mogą to być oznaki emerytury, Petty jest tylko nieaktywny, jeśli chodzi o jazdę. On prowadzi Petty Enterprises i służy jako właściciel zespołu dla zespołu wyścigowego, który jego ojciec rozpoczął i jego syn reprezentuje.

Może Richard Petty miał rację, kiedy powiedział: „Pewnego dnia, kiedy będą mieli wyścig, a ja się nie pojawię, wtedy wszyscy będą wiedzieli, że przeszedłem na emeryturę.”